Site icon TechTeachTeam

Pull Up ve Pull Down Dirençleri Nedir ?Bugün elektronikle uğraşanların sıklıkla duyduğu Pull-Up ve Pull-Down dirençlere, pull up pull down dirençlerin farklarına ve nerelerde kullanıldığına göz atacağız.

Pull-Up ve Pull-Down Dirençleri

Pull Up Direnç

Pull Up Direnç , isminden de anlaşılacağı gibi yukarıya çekmedir. Normal şartlarda 5V ile beslenen Vout çıkışımızın (ki genelde bu çıkış bir mikrodenetleyici pininin girişi olur) butona bastığımız süre boyunca HIGH (lojik 1) durumundan LOW (lojik 0) durumuna getirilmesidir.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından Proteus programı ile oluşturduğumuz örneğe göz atalım.

Şekilde Pull Up direncimiz için buton serbest ve basılı iken çıkışın durumları gösterilmektedir . Buton serbest iken GND (Ground) ile bir bağlantı olmayacağından 5 Volt çıkışa akacaktır ve çıkışımız HIGH (lojik 1) durumda olacaktır. Butona bastığımız süre boyunca ise yükümüz GND’ye akacağından dolayı çıkışımız LOW (lojik 0) olacaktır .

Pull Down Direnç

Pull Down Direnç , isminden de anlaşılacağı gibi aşağıya çekmedir. Normal şartlarda GND’ye giden Vout çıkışımızın (ki genelde bu çıkış bir mikrodenetleyici pininin girişi olur) butona bastığımız süre boyunca LOW (lojik 0) durumundan HIGH (lojik 1) durumuna getirilmesidir .

Konunun daha iyi anlaşılması açısından Proteus programı ile oluşturduğumuz örneğe göz atalım.

Şekilde Pull Down direncimiz için buton serbest ve basılı iken çıkışın durumları gösterilmektedir. Buton serbest iken 5V ile bir bağlantı olmayacağından çıkışımız LOW(lojik 0) durumda olacaktır. Butona bastığımız süre boyunca ise 5V yükümüze akacağından dolayı çıkışımız HIGH (lojik 1) olacaktır .

Nerelerde Kullanılır ?

Mikrodenetleyicilerle yaptığımız projelerde sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz bu sistemler birçok farklı iş için kullanılmakta olup genel olarak lojik sistemlerde lojik 0 ve lojik 1 arasındaki geçişi buton aracılığıyla sağlamak amacıyla kullanılır .

Diğer kullanım alanları ise ;

-Lojik devrenin sürülmesinden kesin olarak emin olunmak istendiği zaman,
-Transistör, mosfet gibi aletlerin dijital olarak kullanılması durumunda,
-Lojik devrelerin ve işlemcilerin girişine buton, anahtar röle gibi elemanların bağlanmasında,
-Lojik devrelerin ve işlemcilerin girişlerine boş bırakılması gerektiğinde;
-Farklı seviyelerde gerilimler arasında geçiş yapıldığı durumlar olarak özetlenebilir .

Bir örnek verecek olursak butona basıldığı süre boyunca bir ledi yakmak istiyorsak Pull Down direnç , butona basıldığı süre boyunca ledimizin sönük durumda kalmasını istiyorsak Pull Up direnç kullanabiliriz.

Örnek olarak butona bastığımız sürece yanmasını istediğimiz bir devre kuralım .

Pull Up – Pull Down Dirençlerini Neden Kullanmalıyız ?

Pull Up – Pull Down dirençlerimizi devremizde kullanmamamız durumunda 5 Volt GND’ye akacağından kısa devre oluşur . Kısa devre istemediğimiz bir durum olup maksimum akım çekileceğinden bir süre sonra mikrodenetleyicimize ve kablolarımıza ciddi zararlar verebiliriz.

Exit mobile version