Site icon TechTeachTeam

Neden MacBook Kullanıyorum ?

Evet öğrenciyim ve bilgisayara 10.000 ₺ verdim.

Biraz değil baya dişimi sıktım, oradan buradan artırarak nihayetinde ikinci el MacBook’tan sıfır olana terfi ettim. Neden bu curcuna? Nedir bu heves abicim ?

Öncelikle bütün bütün Windows bilgisayarlar sizi bir gün delirtecek, kritik bir anda mavi ekran hatası verecek, çıkar-tak yapınca çözülmesi gereken sorunlarla baş başa bırakacaktır. Bunu objektifliğim sorgulanır bir konumdan söylesem de, 3 sene macOS, 12 sene Windows kullandım…

Laf ebeliğine doyduğumuza göre asıl bilgiyi madde madde az/öz aktaralım.

Gelişmiş Ekosistem: Karşılaştığınız bir sorunun çözümünü internette bulmanız çok kolaydır, bilinçli çünkü kullanıcı sayısı windows kullanıcılarından daha fazla. Geliştiricilerin çoğu macOS kullanıyor.

KALİTE: Yekpare (havalı oluyorsa unibody) bir kasaya sahip bu yüzden 6–7 senelik bir MacBook’un içini açtığınızda toz görmezsiniz. Yok efendim bataryayı çıkarayımi yok efendim şu kilit tuşunu kaydırayım, fanlar tıkandı, ısınıyor, soket gevşedi, menteşem tutmuyor, tuşum basmıyor gibi can sıkan durumlar yaşatmaz. Bugün aldığınız cihaz, 5 sene sonra da aynı performansı verir ve ölmez. En kalitelisinden de bir Windows pc alsanız, 3–4 sene sonra teklemeye başlar ve performans kaybı yüksektir.

Retina Ekran: Renk kalitesinin, çözünürlüğün ve malzeme kalitesinin hat safhada olduğu bir cihaz, gözünüz buna alıştıktan sonra yanlışlıkla farklı bir ekrana bakar, odaklanır veya bir şey izlemeye çalışıranız gözleriniz kanayabilir. Öğlen güneşinde açık havada ekranı rahatça görebilirsiniz, diğer dizüstü bilgisayarlardaki gibi size depodan güverteye çıkmış kaptan hissi yaşatmaz.

cottonbro adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Tasarım: Tamam görselliğini tartışmıyoruz bile, sade, keskin hatlara sahip ve şıklığının yanında kullanıcı deneyimi açısından da tasarımı süper. Hala daha hayretle ve acıyarak baktığım touch… neyse buna aşağıda değineyim.

Trackpad: Diğer bilgisayarlardan touchpad olarak bildiğimiz kısım, Apple’ın elinde bir makineye dönüşüyor. Fource Touch (kademeli tıklama), 1–2–3–4–5 parmak kullanarak sayfada gezinme; zoom, sayfalar arası geçiş, masaüstü peek gibi birçok kolaylığı sunuyor. VE NEDEN DİĞER BİLGİSAYARLARDA BU KISIM KÜÇÜCÜK ? Ulan zaten fare kullanmayan insan burayla muhattap, bu kısım insanların eli ayağı, neden onları ufacık bir alana hapsediyorsunuz ?

João Jesus adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Entegrasyon: Birkaç şey söyleyeyim gerisini siz araştırın. 
– iPhone’da kopyaladığım metni MacBook’ta yapıştırabiliyorum.
– Belge eklemem gereken noktada, kameradan içe aktar seçeneği ile iPhone’un kamerasını bilgisayarımın bir uvzu gibi kullanıp, çektiğim fotoğrafı anında aktarmak istediğim yere alıyorum. çektim, göndereyim, sürükleyeyim bırakayım falan yok. Görsel iPhone’da çektiğim an kullanmak istediğim alana yerleşiyor.
– iPhone’a gelen aramayı Macbook’tan yanıtlayığ görüntülü/normal görüşebiliyorum. Üstüne üstelik, telefon kapalıyken de Facetime üzerinden görüşme gerçekleştirebiliyorum.
– iPhone’da Safaride açtığım sekme, MacBook Safari’ye önerilen olarak çıkıyor…

Uzun Ömür

Batarya: Hem bataryası uzun vadede batarya hemen ölüp “ay beni prize tak” diye bağırmıyor, hem de gün içersinde rahat bir kullanım süresi sunuyor. MacBook ile dışarı çıktığımda priz aradığımı hatırlamıyor. Diğer bilgisayarların ilk alındığı zamanlarda pil performansı hoş olsa da, bir sene sonra şarj adaptörü olmadan dışarı çıkmanız büyük risk haline geliyor. Ayrıca Apple’ın inceliğini gösterdiği bir diğer nokta da pilin ne zaman biteceğini tahmin etmesi. Yani tahmini kullanım süresi 2 saat ise, 2 saat kullanırsınız. Windows pc’lerde oraya tahmini kullanım 2 saat yazıyorsa, 45 dakika sonra evde olmalısınız… Saymakla bitmiyor tabi, ayarlar kısmından kolayca ulaşabileceğiniz bir “pil devri” bilgisi mevcut, pilinizin kaç kere dolup boşaldığını öğrenebiliyorsunuz. Bu hem pil sağlığını takip etmenizi kolaylaştırıyor, hem de ikinci el alım-satım yaparken bir numaralı kriter haline geliyor.

BackUP: Herhangi bir diske yazacağınz yedeği, bütün MacBooklar’da kullanabilrisiniz. Özellikle şirketlerin verdiği bilgisayarlara sıfırdan kurulumla uğraşmak yerine üç beş tıkla yedeğinizi tamemn geçirebilirsiniz. MacBooklar arası geçiş inanılmaz kolay. Şöyle söyleyeyim, MacBook’u olmamasına rağmen yedekleri üzerinden şirket bilgisayarları üzerinde gezinen tanıdıklarım var…

Piyasa

İkinci El: 2. kattan düşmediği sürece kinci el MacBook alınır. Satılır. Altın gibi bozdurulur. Zamanla değer kaybetmez, 10.000₺’ye aldığınız cihazı 2 sene sonra 7000₺ civarında satabilirsiniz. 5400₺’ye aldığım MacBook’u 2 sene sonra 6500₺ ye zorlanmadan sattım. Tabi bunda TRY/USDT etkisi de az değil, ama benden 2 yaşındaki bilgisayarı alan kullanıcının da sorun yaşamadığına ve verdiği paranın hakkını kuruşuna kadar aldığına eminim. En kral windwos pc’yi ikinci el olarak satmakta zorlanırsınız, ikinci el windwos pc de alınmaz zaten…

Garantisi, yazılımı, bağlantı noktaları, şarjı o bu şu saymakla bitmez. Sayfalarca yazabileceğimi farkettim. Burada bitirmem gerek, okuyanlara zaman ayırdıkları için teşekkür ederim.

USE MAC

Exit mobile version