$GOPATH ve $GOROOT ayarlamak

Öncelikele CLI’de “go env” komutu ile tüm ortam değişkenlerini görüntüleyebilirsiniz. Eksik olanları nasıl ayarlayacağınız yazı sonunda bulabilirsiniz.

Go, paket import ederken $GOROOT/src ve $GOPATH/src dizinlerinin içindeki paketleri arar. Bu yolları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz fakat çok da gerekmez. Bana sorarsanız ne kadar sade o kadar iyi.

$ GOPATH | Yazdığımız go programlarının workspace’i burasıdır. Ayrıca standart dağıtım dışındaki paketleri import etmek, oluşturmak çalışmaları build etmek için kullandığımız yerdir.Kaynak kod burada bulunur. Bilgisayarda birden çok kullanıcı varsa, her kullanıcının kendine özel Gopath’i olur. Genelde ana dizindedir. Örneğin “~/go” veya “/Users/alperen/go” olarak defaulttur.

$GOROOT | Go’nun kurulu olduğu dizindir. Tüm kullanıcılarda ortaktır. Goroot adresini ayrıca düzenlemenize gerek yoktur. Fakat isterseniz nasıl düzenleyeceğinizi aşağıda dilim döndüğünce anlattım.

GOPATH ve GOROOT nasıl ayarlanır ?

Terminali açın ve “go env” yazın. Bu komut size ayarlanmış/ayarlanmamış bütün ortam değişkenlerini gösterir.

Eğer GOROOT’un içini boş görüyorsanız

which go (bende /usr/local/bin/go)
export GOROOT=/usr/local/bin/go

komutlarını sırasıyla girin.

GOPATH’ın içini boş görüyorsanız önce workspace olarak kullanmak istediğiniz klasörü oluşturun (bende ~/go_ex)ve ardından

export GOPATH=~/go_ex

komutunu girin.

kaynak
https://golang.org/doc/code.html#GOPATH
https://blog.learngoprogramming.com

Alperen Kılıç

Yıldız Teknik Üniversitesinde part-time öğrencilik yapan Alperen okul dışında birçok şeyle ilgili. Biraz yazılım, biraz donanım, yarım su bardağı da tasarım biliyor. TechTeachTeam ile beraber GüvenlikTeknolojileri.net'te yazan Alperen, İstanbul Gençlik Platformu ve Türk Eğitim Vakfı gönüllüsü. Teknolojik aygıtınız (andoridi sevmem ama elimden geleni yaparım) bozulduğunda Alperen yanınızda, Apple'a laf söylerseniz karşınızdadır.

You may also like...